Znajdź nas na

Uniwersytet Otwarty

Marengo - filia Bukowno

Dziś w sali wystaw odbył się wernisaż biżuterii ekologicznej autorstwa Katarzyny Kruszenko- absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywa w jednym z najlepszych śląskich biur architektonicznych. Kilka lat temu założyła Pracownię Dizajneko, w której łączy projektowanie produktów, wnętrz i warsztaty kreatywne pod wspólnym mianownikiem dizajnu ekologicznego. Jedną z form wyrazu jest upcykling, czyli przetwarzanie przedmiotów niskiej wartości w produkty wysokiej jakości. Projektantka nie lubi marnotrawienia czasu, energii, surowców i pieniędzy. Patrzy na przedmioty, które ktoś uznał za bezużyteczne i widzi ich fakturę, właściwości, potencjał. Przetwarza odpady produkcyjne i takie codzienne: papier, tkaniny, metale, drewno, tworzywa sztuczne. Najczęściej powstaje z nich biżuteria i dodatki. Kolekcje tworzone są ręcznie z poszanowaniem środowiska naturalnego, z materiałów z odzysku i naturalnych. To nie jest biżuteria na jeden sezon. Proste formy, surowe materiały inspirowane architekturą powodują, że te naszyjniki i bransoletki stają się ponadczasowe.

Podczas studiów z resztek materiałów do makiet architektonicznych wykonywała pierwsze kolczyki, które wzbudziły duże zainteresowanie. Podobnie kolekcję dyplomową w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru wykonała z ręcznie farbowanych tkanin z odzysku a dodatki – biżuteria czy buty, powstały z odpadów z pracowni reklamowej. Było to podyktowane nie tylko studenckim budżetem, ale przede wszystkim budzącą się świadomością, że ludzie produkują i konsumują stanowczo za dużo.
Uważa, że niezależnie czy jest to projekt naszyjnika, poduszki czy całego wnętrza trzeba zastanowić się, jaki wpływ na środowisko będzie miała jego realizacja. Wierzy, że już na tym etapie można podjąć właściwe decyzje co do doboru materiałów, sposobów wykonania czy wreszcie utylizacji zużytego obiektu.
Na wystawie prezentowane są dwie najnowsze kolekcje oraz kilka wcześniejszych projektów. Ta biżuteria jest też niezwykła z innego powodu - wchodzi w interakcję z użytkownikiem. CLAP można rozszerzać o nowe elementy i samemu komponować zestawy biżuterii.
Wystawę można oglądać do 20 marca. Serdecznie zapraszamy.

• wystawa (1)
  • wystawa (2)