W środę 10 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie otwarto wystawę fotografii Tomasza Móla, zatytułowaną “Pod niebem pełnym cudów”. Zaprezentowano na niej kilkadziesiąt zdjęć, głównie krajobrazów.

Tomasz Mól jest pasjonatem przyrody i górskich wędrówek. Od ponad 20 lat związany jest z Bukownem i okolicznymi lasami – pracuje w Nadleśnictwie Olkusz. Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Fotografuje przede wszystkim florę i faunę, krajobrazy oraz interesujące przyrodniczo miejsca.

– Staram się pokazywać naturę, zachowując klimat, nastrój i emocje towarzyszące mnie samemu. Niedospane poranki, wielogodzinne wyczekiwanie na wyjątkowe ujęcia rekompensują obrazy nieraz zapierające dech w piersiach. Jeśli udaje mi się coś z tego przekazać w fotografii, jestem bardzo szczęśliwy – mówi pan Tomek.

Wystawa zdjęć autorstwa Tomasza Móla w MOK to pierwsza część większej całości: w sali wystawowej prezentowane są fotografie przedstawiające głównie krajobrazy, natomiast wiosną planowana jest część druga, podczas której będzie można zobaczyć zdjęcia zwierząt i roślin, również wykonane przez pana Tomka. Wystawa ma się odbyć – UWAGA! – w lesie!

Jak przyznaje autor ekspozycji, najważniejsze są dla niego zdjęcia okupione największym wysiłkiem: nocami spędzonymi na wieży widokowej albo w namiocie, wyjściami w środku nocy, aby zdążyć uchwycić wschód słońca, godzinami wyczekiwania na pojawienie się odpowiedniej zwierzyny: miesiącami sprawdzania, gdzie bytuje, jak się zachowuje, jak można ją podejść.

Co ciekawe, pan Tomasz wcale nie uważa się za fotografa!
– Nie mienię się fotografem, mienię się człowiekiem fotografującym. I to nie jest fałszywa skromność. Tak to czuję. Fotografowie są wielkimi artystami, jeszcze się z nimi nie mierzę – mówi.
Oglądając zdjęcia autorstwa pana Tomasza, trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że mierzenie się z fotografami-artystami byłoby w tym przypadku jak najbardziej uzasadnione.

Dodajmy, że podczas wernisażu w MOK autor wystawy dał się poznać nie tylko jako fotograf, ale również jako wokalista i muzyk. W duetach z Agnieszką Rosą i Maksymilianem Kaszubą wykonał dwie piosenki: “Pod niebem pełnym cudów” zespołu Raz, Dwa, Trzy oraz “Bez słów” Wolnej Grupy Bukowiny.

– Pod niebem pełnym cudów wielkich zdarzają się cuda maleńkie, które warto zauważać – podsumowuje pan Tomek.
Wystawę fotografii Tomasza Móla można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie do 31 grudnia.

Więcej zdjęć tutaj.

tekst: Agnieszka Zub
zdjęcia: A. Goc, K. Pytel, A. Zub