W niedzielę, 29 września, na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury swoje 10-lecie świętował zespół Po Burzy. Wydarzenie odbyło się w ramach IV Nocy Kultury, organizowanej przez MOK Bukowno.

Wprowadzeniem do koncertu był występ Martyny Główki i Justyny Bałuckiej, które wykonały po jednym utworze z repertuaru Po Burzy, zaś sam zespół wystąpił na scenie w 7-osobowym składzie: Agnieszka Rosa (wokal), Aneta Ślusarczyk (wokal), Kamila Kowalczyk (cajon), Seweryn Woźniak (gitara elektryczna), Łukasz Haberka (bas), Artur Pacia (gitara akustyczna) oraz Mateusz Filo (pianino).

Na jubileusz 10-lecia formacja przygotowała 10 piosenek, wśród których znalazły się m.in. doskonale znane fanom zespołu „Nie mogę zasnąć, kochanie“, „Myśli rozbieżne“, „Plan na życie“, „Neja, nej“, „Imię przez sen“, czy „Nocne niebo“ – niektóre w całkiem nowych aranżacjach. Każda piosenka była zapowiadana albo przez autorów tekstów, albo przez członków zespołu – i każda zapowiedź zawierała w sobie anegdotę dotyczącą powstania danego utworu. Na scenie pojawiły się więc poetki Urszula Kalecińska-Kucik, Irena Krzywiecka i Danuta Majcher, a na specjalnie przygotowanym ekranie publiczność mogła zobaczyć Wukę, czy Pawła Kękusia – to wszystko osoby, które użyczyły zespołowi Po Burzy swoich wierszy, aby powstały z nich piosenki.

Było wzruszająco i poetycko, jak przystało na koncert poezji śpiewanej. Nie zabrakło bisów, życzeń i kwiatów, w tym od dyrektor MOK Anety Nielaby i od burmistrza Marcina Cockiewicza – w imieniu burmistrza życzenia złożyła sekretarz Miasta Agnieszka Wadas-Żuk.

O zespole: Formacja Po Burzy powstała w Bukownie w 2014 roku, łącząc odmienne osobowości i sposoby fascynacji muzyką. Członkowie dysponują różnorodnym doświadczeniem muzycznym i estradowym, wyniesionym z działalności w zespołach rockowych, bluesowych, popowych, grupach muzyki sakralnej i kabaretowych. Grupa opracowuje oryginalny repertuar, przygotowując autorskie kompozycje z wykorzystaniem tekstów zarówno własnych, jak i udostępnianych przez zaprzyjaźnionych poetów. Gatunkiem dominującym i przyjętym kierunkiem rozwoju zespołu jest poezja śpiewana.

(AZ)
Fot. Grzegorz Przetakiewicz