We wtorek, 24 września, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy prac Urszuli Kalecińskiej-Kucik. Było to kolejne z wydarzeń zorganizowanych przez MOK w ramach IV Nocy Kultury.

Urszula Kalecińska-Kucik jest doskonale znana mieszkańcom Bukowna, wszak mieszka tu od urodzenia. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Krakowie, pisze wiersze (wydała kilka tomów), fotografuje, maluje, a ostatnio tworzy prace inspirowane kamykami. Ponadto artystka organizuje w Bukownie tematyczne wystawy, tworzy spektakle poetyckie, a także prowadzi koncerty muzyki poważnej. Teksty jej autorstwa są też wykonywane jako piosenki przez krakowską kompozytorkę Barbarę Leśniak i zespół poezji śpiewanej Po Burzy. W dziedzinie poezji pani Urszula otrzymała wiele nagród i wyróżnień, a w 2017 roku została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Miasta Bukowno” w dziedzinie kultury, nadawanym za wybitne osiągnięcia mające znaczenie dla rozwoju i promocji miasta.

Podczas wtorkowego wernisażu pani Urszula dała się poznać bukowieńskiej publiczności jako autorka prac plastycznych inspirowanych kamykami. Prezentowana w MOK wystawa to wynik najnowszego zainteresowania artystki. Autorka widzi w kamieniach ukryte kształty i często wystarcza jeden, żeby wyobraźnia podpowiedziała jej, jaki ma być końcowy efekt danej pracy. Zwykle są to scenki rodzajowe, pojedyncze postacie albo zwierzęta. W sali wystawowej MOK zaprezentowano czterdzieści takich prac.

Podczas wydarzenia przed publicznością wystąpiły wokalistki Studia Efendi Clue: Katarzyna Adamczyk-Drożyńska, Justyna Bałucka i Martyna Główka, które zaśpiewały piosenki do tekstów autorki w aranżacjach zespołu Po Burzy.

Fot. Grzegorz Przetakiewicz