Hymnem „Gaudeamus igitur” we wtorek, 8 października, w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęło się pierwsze spotkanie w roku akademickim 2024/2025 studentów Uniwersytetu Otwartego. Chór ANIMATO pod dyrekcją Tadeusza Kańczugi już po raz kolejny uświetnił inaugurację nowego roku studenckiego.

Pierwszy w tym roku wykład, zatytułowany „Biografia pisana językiem sztuki – Frida Kahlo”, wygłosiła historyk sztuki Adrianna Gajdziszewska – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz Historii sztuki na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Adrianna Gajdziszewska jest artystką intermedialną, autorką kreatywnych programów edukacyjnych, organizatorką wydarzeń kulturalnych i wystaw, animatorką kultury, wykładowczynią, założycielką i współtwórczynią kolektywu Kwiaty Paproci. Z ogromną przyjemnością po raz kolejny gościliśmy Panią Adriannę w progach MOK.

Przygotowana prelekcja poświęcona została wyjątkowej postaci – meksykańskiej malarce Fridzie Kahlo, jednej z najsłynniejszych artystek w dziejach. Biografię Kahlo poznaliśmy poprzez jej prace – wszak całe swoje życie Frida zapisała w tworzonych przez siebie obrazach. A nie było one łatwe, wręcz przeciwnie – przepełnione bólem i od dzieciństwa naznaczone chorobą. Wypadek komunikacyjny, niespełnione pragnienie zostania matką, burzliwy związek, szukanie ukojenia w sztuce… O tym wszystkim mogliśmy usłyszeć podczas wczorajszej prelekcji.

Dziękujemy i serdecznie zapraszamy na kolejne wykłady.