13 października w ramach działającego w MOK Uniwersytetu Otwartego odbył się wykład podróżnika Andrzeja Pasławskiego. Prelekcja dotyczyła Turcji – głównie Stambułu – miasta minaretów, sułtańskich pałaców, olbrzymich targowisk i wielowiekowej tradycji.
Wykład rozpoczął się od opowieści o sylwestrowym zamachu, o który prowadzący wykład niemal się otarł. Słuchacze UO zajrzeli do “szemranych” uliczek, gdzie nawet w południe poczuć można dreszczyk niepewności o własną przyszłość. Jak mówił Andrzej Pasławski, tu w jedną całość spajają się mury bizantyjskiego Konstantynopola z dzisiejszymi chatynkami, skleconymi ze wszystkiego, co przywiał wiatr…
Uczestnicy wykładu zobaczyli m.in. największą światową nekropolię na wzgórzu Eyup, na terenie której znajduje się… słynna restauracja! Prelegent opowiadał także o meczecie o tej samej nazwie, mającym podobne znaczenie religijne, co Mekka (Meczet Sultan Eyüp to jedno z najważniejszych dla muzułmanów miejsc w Stambule. Naprzeciwko meczetu znajduje się mauzoleum, w którym pochowano przyjaciela Mahometa – Eyüpa el Ensari. Gdy Turcy oblegali Konstantynopol w 1453 roku odnaleziono jego grób).
Andrzej Pasławski – krakowianin, podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii. W latach 80. współpracował jako fotoreporter z redakcjami dwóch gazet krakowskich. Laureat wielu nagród podróżniczych i autor wystaw fotograficznych.