Dziś setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Późniejszy papież Jan Paweł II przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Jego beatyfikacji dokonał 1 maja 2011 r. Benedykt XVI, a kanonizacji – 27 kwietnia 2014 r. – papież Franciszek. W trakcie swojego pontyfikatu odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.

Jan Paweł II, jeszcze jako Karol Wojtyła, wielokrotnie bywał na ziemi olkuskiej, m.in w Olkuszu, Bolesławiu, Gorenicach, Skale, czy Ojcowie. Wspaniałym dowodem pamięci o św. Janie Pawle II jest napis “JP II” znajdujący się na zrekultywowanej powierzchni wyrobiska piaskowni, który należy do Leśnictwa Bukowno, wchodzącego w skład Nadleśnictwa Chrzanów. Tak powstanie napisu wspominał leśniczy Jacek Chmura: „2 kwietnia 2006 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II, przy użyciu węgielnicy, palików i sznurka wytyczyliśmy z moją żoną napis na gruncie. W ciągu następnych kilku dni pracownicy leśni wysadzili w tym miejscu sadzonki. Powierzchnie liter stanowi brzoza, obwód liter – olcha, natomiast otoczenie jest sosnowe (…) Trwałość napisu będzie tak długa, jak długo będą żyły drzewa, z których został utworzony. Jako że nie jest to zwykła powierzchnia leśna, tylko piaskownia, można spodziewać się mniejszej żywotności (…) Napis najlepiej jest widoczny, gdy zalega śnieg. Wtedy białe litery kontrastują z zielonym sosnowym tłem. Napis jest moim własnym pomysłem i wyrazem wdzięczności, szacunku i radości z pontyfikatu Jana Pawła II” (źródło: “Dzieje Bukowna”, Bukowno 2017).

Litery najlepiej widać z lotu ptaka (50°15’7.53″N 19°27’36.27″E).

Przypomnijmy, że na mocy Uchwały Rady Miejskiej w Bukownie z 25 maja 2005 roku siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bukownie nadano nazwę „Centrum Kultury im. Jana Pawła II”.

Zapraszamy na profil MOK na Facebooku, gdzie dziś od godz. 10.00 do 15.00 będziemy dodawać posty, w których przybliżymy Wam sylwetkę Jana Pawła II.