Od 16 do 18 września odbywała się w MOK II Bukowieńska Noc Kultury. Organizatorzy zaproponowali uczestnikom wydarzenia wiele kulturalnych atrakcji. Można było obejrzeć wystawę fotografii, musical, spektakle teatralne i wziąć udział w wieczorze poezji.

Pierwszy wieczór należał do fotografii i musicalu. W dość nietypowej scenerii, bo w tunelu PKP, przygotowano wystawę zdjęć autorstwa Valeriego Opolskyiego, zatytułowaną „Ukraina i Bukowno w moich oczach”. Ekspozycja prezentowała zdjęcia wykonane w 2022 r. – przedstawiające m.in. zniszczone budynki, samochody, a także ludzi w trudnej sytuacji wojennej. Autor wystawy, Valerii Opolskyi, urodził się w 1952 r. w Kijowie w rodzinie etnicznych Polaków. Od 1979 pracował jako fotograf cywilny w wydziale handlowym kijowskiego okręgu wojskowego, od 1992 roku jest prywatnym fotografem.

Wernisaż wystawy zgromadził liczną grupę odbiorców, w tym także całkiem przypadkowych przechodniów, którzy zatrzymywali się i z zainteresowaniem oglądali prezentowane zdjęcia. Można więc powiedzieć, że tego typu inicjatywy – organizowanie wydarzeń kulturalnych w niecodziennych sceneriach – mogą stać się dobrym sposobem promocji sztuki i nie tylko.

W drugiej części wieczoru na scenie MOK wystawiono musical pt.: „Bez zasięgu, czyli… jak ziarno zmieniło moje życie”. Spektakl przygotowany przez Szkołę Musicalu Studia Efendi Clue zagrano do tej pory 4 razy dla ponad 300 osób. W przedstawieniu udział wzięło 38 śpiewających i tańczących aktorów. Dodajmy, że Szkoła Musicalu powstała w Bukownie w październiku 2021. Inspiracją do jej utworzenia były obozy artystyczne, które od kilkunastu lat organizowane są przez Studio Efendi Clue, a każdy z nich zakończony jest musicalem finałowym. To właśnie podczas obozów zrodził się pomysł, aby zająć się taką musicalową pracą stacjonarnie przez cały rok. Realizacja pomysłu została odsunięta w czasie przez pandemię, ale wreszcie doszła do skutku, czego dowodem był piątkowy spektakl.

Sobota, 17 września, należała do teatru. W sali widowiskowej MOK można było obejrzeć aż trzy spektakle przeznaczone dla różnych grup wiekowych: „Pierwsze koty za płoty” w wykonaniu Grupy Teatralnej Bez Kurtyny Pracownia Pozytywka, „Świteziankę” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Bukownie oraz „A niech to gęś kopnie” – spektakl przygotowany przez Grupę Teatralną KABAJ działającą w MOK Bukowno.

Z kolei w niedzielę, 18 września, w sali widowiskowej MOK zgromadzili się wielbiciele poezji. W pierwszej części spotkania swoje wiersze zaprezentowała mieszkanka Bukowna, doskonale znana wielbicielom poezji Urszula Kalecińska-Kucik, autorka siedmiu tomów wierszy. Ostatni, „Moja motylarnia”, ukazał się w 2018 r. Pozostałe to m.in. „Dotyk motyla”, „Na skrzydłach motyla”, czy „Motyl szpilką przypięty do ściany”. Pani Urszula przeczytała kilka niepublikowanych dotąd utworów, które znajdą się w jej najnowszym tomie wierszy. Poetka swoje utwory obecnie publikuje w internecie na facebookowym profilu, wcześniej z dużym powodzeniem w grupach poetyckich (wiersze poetki znalazły się w antologiach wydanych przez te grupy). Utwory U. Kalecińskiej-Kucik goszczą również na poetyckim blogu – „Poezja na każdy dzień” oraz w audycji radia internetowego „Ty i ja”.

Główną częścią wieczoru było spotkanie z Andrzejem Muszyńskim, poetą, pisarzem, reportażystą i podróżnikiem, pierwszym laureatem Stypendium Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego (w 2012), laureatem Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu (2012). Andrzej Muszyński był także nominowany do: Nagrody im. Beaty Pawlak 2013 za zbiór reportaży “Południe”, Nagrody Literackiej Gdynia 2014 za zbiór opowiadań “Miedza”, Nagrody im. Beaty Pawlak 2015 za reportaż o Birmie “Cyklon”, Paszportu Polityki za rok 2015 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2016 za powieść “Pokrzywdzie”. Muszyński jest laureatem nagród podróżniczych: Kolos 2012 za wyprawę w Himalaje Birmańskie i Nagrody im. Andrzeja Zawady w 2013 na projekt wyprawy do północnej Birmy (w wyniku realizacji wyprawy powstał reportaż „Cyklon“). Inne jego osiągnięcia podróżnicze to m.in.: samotne pokonanie pustyni Atacama w 2008 oraz wspinaczka nową drogą na szczyt Chaupi Orco na granicy Peru i Boliwii.

Podczas spotkania autorskiego Andrzej Muszyński mówił o swoich książkach i o tym, jak powstawały, a przede wszystkim o swojej miłości do Jury. Publiczność usłyszała także wiersze z przygotowywanego do druku najnowszego tomu wierszy oraz fragmenty opublikowanych powieści i reportaży. Spotkanie poprowadził pisarz, poeta i dziennikarz Olgerd Dziechciarz.

Tegoroczną Noc Poezji, wieńczącą II Bukowieńską Noc Kultury, zakończył koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu krakowskiej artystki Barbary Leśniak. Artystce na wiolonczeli towarzyszył Łukasz Pawlikowski.