1 września 2023 roku obchodziliśmy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji Miejski Ośrodek Kultury zorganizował plenerowy koncert pieśni w duchu patriotycznym, skierowany do odbiorców różnych grup wiekowych. Odbył się on dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole narodowe RP”.

Poprzez melodię i teksty publiczność przypomniała sobie o ważnych wydarzeniach w historii Polski oraz tęsknocie za wolnością. Celem projektu było uświadomienie młodemu pokoleniu wagi i znaczenia historii związanej z drugą wojną światową.

Przed rozpoczęciem koncertu każdy dostał własny kotylion i śpiewnik, żeby móc wczuć się w przedstawiane wydarzenia i wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne. Na początku odbył się minikoncert wokalistek ze studia Efendi Clue pod opieką Agnieszki Rosy. Rozpoczęła go Magdalena Urbańska. Po jej występie nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Pod banderą historii”, zorganizowanego również dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Nagrody laureatom wręczyli Zastępca Burmistrza Bukowna Marcin Cockiewicz oraz Sekretarz Miasta Agnieszka Wadas-Żuk. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych dla klas I-III oraz IV-VI szkół podstawowych. W pierwszej kategorii I miejsce zajęła Julia Piecha, II miejsce – Julian Wilczyński, III miejsce – Fabian Dudek, a wyróżnienia zdobyli Kaspian Jachymiak i Adrian Masłyk. W drugiej kategorii wiekowej I miejsce zajęła Zuzanna Stasiowska, II miejsce – Natalia Mistela, III miejsce – Marlena Grybska, a wyróżnienia zdobyły Julia Zaremba oraz Zuzanna Borkiewicz.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród zaśpiewały jeszcze inne wokalistki ze Studia Efendi Clue: Magdalena Pędras – „Uwierz, Polsko”, Emilia Rzońca – „Miasto”, Martyna Główka – „Białe róże”, a minikoncert zakończyła Magdalena Urbańska z piosenką „Tarczo Obronna”.

Wieczór zwieńczył występ zespołu Te Deum. Jest to nie tylko zespół muzyczny, ale również, jak sami o sobie mówią, wspólnota i boża rodzina, działająca od 2016 roku przy parafii pod wezwaniem świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Grupa chce poprzez muzykę pomagać młodemu pokoleniu budować życie chrześcijańskie. Założycielem i kierownikiem muzycznym zespołu jest Mateusz Filo. Zespół wykonywał znane utwory, takie jak: „Pierwsza kadrowa”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Twój dom”, „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” i wiele, wiele innych. Warto podkreślić tutaj jednak fakt, że ich wykonanie było wyjątkowe, zapadające w pamięć na długo. Stało się tak dzięki oryginalnej melodii skomponowanej przez Mateusza Filo. Utworów zespołu można posłuchać na ich autorskiej płycie „Niepodległej”, wydanej w 2018 roku.

Nie zabrakło również dodatkowych atrakcji; oprócz wystawy prac konkursowych organizatorzy zorganizowali coś także dla fanów motoryzacji. Zainteresowani mogli zobaczyć pojazdy takie, jak: GAZ 66, KRAZ 255b, ZIŁ 131.

Miejski Ośrodek Kultury dziękuje Miłośnikom Motoryzacji z Jaworzna oraz Jackowi Jandzie – Restauracja Miejsce.

Emilia Bonecka