W czwartek, 18 maja, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy fotografii olkuszanina Marka Turleja. Ekspozycja liczy około 40 fotografii i można ją oglądać do 15 czerwca.

Marek Turlej urodził się w Mokrzyskach, ale dzieciństwo i młodość spędził w Chrzanowie. Później związał się z Krakowem, a następnie z Olkuszem, gdzie obecnie mieszka. Chyba wszyscy znamy prowadzoną przez Marka księgarnię przy ulicy Kościuszki w Olkuszu, gdzie od lat można się zaopatrzyć w niemal wszystkie książki świata Pasją Marka Turleja, oprócz książek, jest fotografia, dlatego też MOK Bukowno postanowił zorganizować wspomnianą wystawę – jak się okazało, pierwszą indywidualną wystawę fotografii artysty.

Na wernisaż przybyło liczne grono sympatyków artysty, jego przyjaciół i znajomych, w tym wielu fotografików. Prezentowane na wystawie zdjęcia to efekt licznych wojaży bliższych i dalszych, to efekt kontaktu z naturą, wciąż odkrywanie tego, co nieznane. Wśród prac znajdują się krajobrazy okolic Olkusza, Bukowna, ale nie tylko.

Zawsze mnie gdzieś gna i pędzi. Górskie wędrówki od rana do zachodu – stąd też zamiłowanie do tych najbardziej kolorowych pór dnia, tych „złotych godzin”. Jak się później dowiedziałem, tak nazywa się tę wczesna i późną porę – mówi Marek Turlej. – Wędruję po moich okolicach, ale od czasu do czasu podróżuję dalej, w nieznane strony i kierunki. Szukam człowieka, a znajduję cudowną , kolorowa przyrodę i właśnie te moje bardzo skromne, osobiście udokumentowane kolorowe chwile chcę dzielić z wami.

Podczas czwartkowego wernisażu można było także wysłuchać występu wokalnego Magdaleny Pędras i jej córki Emilii. Imprezę poprowadziły dyrektor MOK Aneta Nielaba oraz instruktor Iwona Jarno-Kurach.