W piątek, 17 lutego, w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie odbył się wernisaż wystawy kowalstwa artystycznego autorstwa Łukasza Żaka. Bez słowa przesady można powiedzieć, że wystawa zatytułowana “Co siedzi w miedzi” zgromadziła tłumy.

Łukasz Maływid Żak, artysta kowal, sam o sobie mówi, że od najmłodszych lat szedł pod prąd. Wytrwały, ambitny, uparty, ceniący sobie wolność i niezależność. Początkowo zbuntowany punk, barwny ptak w szarych czasach schyłku socjalizmu. Zawsze jednak otwarty na innych, skory do pomocy. Zaangażowany w odtwórstwo historyczne jako wojownik w Drużynie Wojów Wiślańskich KRAK i Olkuskim Opolu Wiślan. Podczas licznych festiwali zyskał możliwość prezentowania swego kunsztu kowalskiego, wzbogacając jednocześnie drużynę w repliki historycznych przedmiotów użytkowych – w tym rusztów do ognia, naczyń, łyżek, widelcy, noży, gwoździ, grotów itp. Brał udział w lokalnych inscenizacjach, w tym filmowych, a także w rekonstrukcji czasów Powstania Styczniowego. Utytułowany strzelec, tak z broni czarnoprochowej, jak i tradycyjnego łuku.

Łukasz Żak jest miłośnikiem natury, historii i ludowości. W podolkuskiej Żuradzie stworzył swoją ostoję. Można go tu spotkać przy żarnach, czy tradycyjnym kiszeniu kapusty. W planach ma uruchomienie pieca do wypalania ceramiki, a także organizowanie cyklicznych imprez mających na celu przybliżenie współczesnym życia i kultury naszych przodków. Jego motto brzmi: “Bez elektryczności życie smakuje lepiej”.

Tyle o artyście. Teraz o samym wydarzeniu, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Piątkowy wernisaż otworzyła dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Aneta Nielaba, witając gości i przedstawiając głównego bohatera wieczoru. Łukasz Żak mówił m.in. o swojej drodze artystycznej, zainteresowaniach z dzieciństwa, które go ukształtowały (Indianie, rycerze), a także o tym, czy możliwe jest życie bez elektryczności, Internetu i telefonów.

Na wystawie można było zobaczyć m.in. miedziane pierścionki, wisiory, bransolety, przedmioty codziennego użytku, elementy uzbrojenia, a także fotografie przedstawiające wyroby wytwarzane przez artystę i zdjęcia samego artysty.

Na wernisaż licznie przybyli nie tylko bukowianie, ale również mieszkańcy okolicznych miejscowości, artyści i przyjaciele Łukasza Żaka. Wyrazy uznania złożył artyście także zastępca burmistrza Bukowna Marcin Cockiewicz.

Dodajmy, że wydarzenie uświetniła swoim występem wokalistka Studia Efendi Clue i MOK Bukowno Karolina Stachurska.

Dzieła kowala i artysty Łukasza Maływida Żaka można oglądać przez najbliższy miesiąc w sali wystawowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie, ul. Kolejowa 3.