We wtorek, 19 kwietnia, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy prac bukowianina Leszka Krzemienia. Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt rzeźb, a także kilka obrazów i rysunków artysty.

Leszek Krzemień jest absolwentem AWF w Katowicach. Po studiach pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. Obecnie jest już na emeryturze, ma więc czas na rozwijanie swoich pasji artystycznych. Zamiłowanie do tworzenia przejawiał już w dzieciństwie. W czasie studiów zaczął malować farbami olejnymi, szkicować ołówkiem i rzeźbić w korze. Następnie rozwinął swój warsztat o płaskorzeźby i rzeźby w drewnie. Jak sam mówi, najbardziej lubi rzeźbić zwierzęta, sylwetki sportowców oraz wykonywać płaskorzeźby kwiatów.

Jestem amatorem w tym, co robię, i często wzoruję się na prawdziwych artystach – mówi skromnie. – Wykonuję różne rzeźby, często korzystając z podpowiedzi swoich bliskich. Ciekawym doświadczeniem jest praca w różnych gatunkach drewna, gdzie mogę poznać ich strukturę. To, co robię, sprawia mi nie tylko przyjemność, ale i pomaga zagospodarować wolny czas.

Na wystawie prac Leszka Krzemienia można zobaczyć kilkadziesiąt rzeźb, a także kilka rysunków i obrazów artysty. Wśród rzeźb przeważają zwierzęta (ptaki, płazy), sylwetki sportowców i ludzkie głowy; znajdziemy tu także rzeźby o tematyce sakralnej. Na rysunkach dominują konie. Jak podkreśla pan Leszek, pierwszym krytykiem jego prac jest żona, ale nie tylko jej rady bierze sobie do serca. Ważne są dla niego także uwagi przyjaciół i bliskich. Chce, by wykonywane prace były coraz lepsze.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy artysta wspomniał osoby, które wpłynęły na jego twórczą drogę; znaleźli się wśród nich m.in. nauczycielka plastyki – pani Pronobis, artysta rzeźbiarz Edmund Pęgiel, dzięki któremu zaczął rzeźbić w drewnie, i kilka innych spotkanych na różnych etapach życia ludzi.

Dodajmy, że podczas wtorkowego wernisażu wystąpiły wokalistki Studia Efendi Clue i MOK Bukowno – Sandra Skubis i Amelia Zając. Wysoka frekwencja pokazała, że twórczość pana Leszka cieszy się wśród bukowian sporym zainteresowaniem. Artysta zdradził, że ma w planach większy artystyczny projekt. Czekamy i trzymamy kciuki!

Wystawa prac Leszka Krzemienia będzie dostępna dla zwiedzających przez najbliższy miesiąc. Organizator zaprasza do zwiedzania także uczniów wraz z nauczycielami. Wstęp wolny!

MOK Bukowno, ul. Kolejowa 3