W niedzielę, 7 maja, odbyły się uroczyste obchody 160. rocznicy Bitwy w Podlesiu w trakcie Powstania Styczniowego.

Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele w Podlesiu, skąd przemaszerowano pod pamiątkową tablicę ku czci bohaterów Powstania Styczniowego z oddziałów płk. Józefa Miniewskiego i Legii Cudzoziemskiej płk. Francesco Nullo. Tutaj odśpiewano hymn państwowy, a przybyłe delegacje władz miasta, instytucji i organizacji złożyły przy tablicy wiązanki kwiatów. Następnie z programem artystycznym wystąpili wokaliści Studia Efendi Clue i MOK Bukowno – Amelia Zając i Maksymilian Kaszuba, którzy wzruszająco i pięknie wykonali kilka patriotycznych utworów. Okolicznościowe przemówienie wygłosił zastępca burmistrza Bukowna Marcin Cockiewicz.

Kolejna część obchodów odbyła się na placu przy Filii Centrum Kultury w Podlesiu. Tutaj można było zobaczyć specjalnie przygotowaną wystawę fotografii autorstwa Franciszka Rozmusa, zatytułowaną ”Tradycje Powstania Styczniowego w Małopolsce” oraz spotkać się z panem Łukaszem Żakiem i jego przyjaciółmi, którzy prezentowali stroje z epoki oraz tematycznie związaną broń. Ponadto Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała wystawę „Pamięć Francesco Nullo i Bohaterów Powstania Styczniowego”, którą można było obejrzeć wewnątrz Filii CK.
Tuż po godz. 13.00 na Podlesie przybyli także uczestnicy rajdów: rowerowego i Nordic Walking, zorganizowanych przez MOSiR. Mimo niesprzyjającej pogody w obu rajdach wzięło udział ponad 30 osób.

Podczas imprezy odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na znaczek pocztowy z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Konkurs został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną i „Głos Bukowna” i wzięli w nim udział uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych.
Jury w składzie:
Agnieszka Zub – redaktor naczelny “Głosu Bukowna”
Beata Jurczyk – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie
Marta Wilk – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bukownie
zdecydowało o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

I MIEJSCE – ANTONI SUWALSKI – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9 W OLKUSZU, opiekun: Anna Pasich
II MIEJSCE – JULIA JOCHYMEK – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W BUKOWNIE, opiekun: Sylwia Kluczewska
III MIEJSCE – ADAM KUCYPER – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W BUKOWNIE, opiekun: Sylwia Kluczewska
WYRÓŻNIENIE – JUSTYNA PAWŁOWSKA – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W BUKOWNIE, opiekun: Sylwia Kluczewska
Nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie serdecznie gratulujemy!

Dodajmy, że wszyscy biorący udział w imprezie zostali uraczeni pysznym, gorącym kapuśniakiem.

———————————————————————————————
Trochę historii:
4 maja 1863 roku w Podlesiu oddział powstańców pod dowództwem pułkownika Józefa Miniewskiego stoczył zwycięską bitwę z Moskalami.
Po rozegranej 18 marca 1863 roku okupionej dużymi stratami zwycięskiej bitwie pod Grochowiskami powstańcze zgrupowanie dyktatora Mariana Langiewicza utraciło zdolność do dalszych działań bojowych. Następnego dnia Langiewicz opuścił swoich żołnierzy i ruszył w kierunku granicy austriackiej. Ostatecznie złamało to morale powstańców i zgrupowanie uległo rozpadowi, a większość żołnierzy znalazła się w Galicji. Dowództwo powstania styczniowego postanowiło na bazie byłych podkomendnych Langiewicza stworzyć nowy oddział. Jego dowódcą został pułkownik Józef Miniewski.
Powstał Korpus Mazowiecki złożony z 500 ochotników. W jego szeregach znaleźli się także Włosi i Francuzi. 4 maja 1863 roku w okolicach wsi Czyżówka oddział Miniewskiego wkroczył do Kongresówki. Doszło do zwycięskiej dla powstańców potyczki z rosyjskim patrolem. Oddział rozłożył obozowisko w Podlesiu. Oczekiwano na przybycie oficerów i dostawę brakującej amunicji. Obóz od strony Galicji zabezpieczała grupa 150 żołnierzy. Uderzyli na nich Rosjanie. Powstańcy wycofali się do głównej grupy. W górzystym terenie rozgorzała zażarta bitwa, często dochodziło do walk na bagnety. Carscy żołnierze zostali zmuszeni do odwrotu. W walce wyróżnił się oddział żuawów śmierci pod komendą majora Stanisława Lesińskiego.
Następnego dnia doszło do przegranej przez powstańców bitwy pod Krzykawką.