W czwartek, 19 maja, obchodziliśmy w MOK Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji odwiedziły nas klasy drugie Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Bukownie, które wzięły udział w przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury i Zakład Gospodarki Komunalnej „Bolesław” atrakcjach.

Najpierw dzieci uczestniczyły w prelekcji zatytułowanej „Świat sam sobie nie da rady, segregujmy więc odpady”. Niemal godzinne zajęcia, które poprowadził pan Adam Muchajer – zastępca kierownika Działu Przetwarzania Odpadów i Inwestycji w ZGK „Bolesław”, były dla najmłodszych bardzo interesujące. Nasi mili goście dowiedzieli się m.in. czym są odpady i jak powstają, przypomnieli sobie zasady segregacji śmieci, usłyszeli o tym, co dzieje się z odpadami od momentu wyrzucenia ich do kosza do czasu ich recyklingu, czy też, jak wygląda praca osób zatrudnionych w sortowni odpadów. Duże zainteresowanie wzbudziły również informacje o tym, co można uzyskać z poddanego recyklingowi plastiku, metalu, papieru czy szkła. Prelekcja zakończyła się krótkim filmem animowanym na temat ekologii i zasad dbania o środowisko naturalne.

Po zakończonych w sali widowiskowej zajęciach drugoklasiści mogli z bliska przyjrzeć się stojącym na placu przed MOK śmieciarkach, usiąść za kierownicą, a niektórym udało się nawet takim samochodem przejechać ?

Kolejnym punktem programu było wykonanie przez każdą klasę robota z przygotowanych wcześniej, czystych śmieci – kartonów, papieru, plastikowych butelek, opakowań po sokach i mleku, rolek po papierze toaletowym itp. Fantazja dała o sobie znać, dlatego też efekt pracy naszych miłych gości przeszedł najśmielsze oczekiwania wszystkich!

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez ZGK „Bolesław”.