W dniach 30, 31 maja, 1 i 3 czerwca odbywała się w naszym mieście akcja czytelnicza pn. „Całe Bukowno czyta dzieciom”. Jej organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie. Tegoroczna edycja była ósmą w historii imprezy.

Pierwszego dnia czytanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2 w Bukownie Starym. Z tej okazji uczniów „Dwójki” odwiedził pan Marcin Cockiewicz, zastępca burmistrza Bukowna, który opowiedział zebranym o swoich pasjach czytelniczych, a następnie przeczytał fragment powieści Rafała Kosika pt. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Z kolei pan Krzysztof Kańczuga, dyrektor SP nr 2, odczytał fragment „Sindbada Żeglarza” autorstwa Bolesława Leśmiana. W akcji wzięły także udział przedszkolaki z Filii Miejskiego Przedszkola w Bukownie Starym, które usłyszały bajkę „Lilo i Stich – Jazda na falach”, w wykonaniu radnej Rady Miejskiej Gizeli Szlęzak. Na zakończenie uczniowie klas VII a i VII b zaprezentowali przedszkolakom oraz młodszym koleżankom i kolegom ze szkoły przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka”.

Drugiego dnia akcji, 31 maja, odbył się przemarsz przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola i Przedszkola Sióstr Prezentek oraz uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 ulicami miasta. Przebranym w bajkowe stroje dzieciom towarzyszyli burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski, dyrektor Miejskiego Przedszkola Edyta Skrzyniarz, dyrektor Przedszkola Sióstr Prezentek – siostra Krystyna Dębowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Aneta Nielaba, a także nauczyciele, wychowawcy szkół i przedszkoli oraz instruktorzy MOK Bukowno.

Na placu przy Urzędzie Miejskim dzieci rozwiązywały zadawane przez burmistrza literackie zagadki, a następnie w sali widowiskowej MOK bajki przeczytali najmłodszym pani Edyta Skrzyniarz („Bajka o piratach i skarbie” – Sławomir Żbikowski) oraz siostra Krystyna Dębowska („Legendy morskie”). Wtorkową akcję zakończyło przedstawienie „Królewna Śnieżka” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Bukownie Starym.

Dwa kolejne dni czytelniczej dedykowane były uczniom klas II – V szkoły podstawowej. Tym razem w sali widowiskowej MOK fragmenty książek czytali: dyrektor SP nr 1 Mirosław Siudyka („Podróże Tappiego po Szumiących Morzach” – Marcin Mortka), wicedyrektor SP nr 1 Dorota Janda („Na jagody” – M. Konopnicka), kierownik Referatu Oświaty Zdrowia i Pomocy Społecznej UM Tomasz Furgaliński („Felix, Net i Nika oraz sekret Czerwonej Hańczy” – Rafał Kosik) oraz radny Rady Miejskiej Jerzy Rosa („Pan Samochodzik” – Zbigniew Nienacki).

Na zakończenie uczniowie klas IV i V obejrzeli przedstawienie teatralne „A niech to gęś kopnie” w wykonaniu sekcji teatralnej KABAJ, działającej w MOK pod kierunkiem Beaty Deutschman.

Akcja „Całe Bukowno czyta dzieciom” ma na celu promocję codziennego czytania najmłodszym jako skuteczną i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych.