W sobotę, 16 marca, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wieczór autorski Urszuli Kalecińskiej-Kucik. Podczas spotkania promowano najnowszy tom wierszy poetki, zatytułowany „Słowa trącone motylim skrzydłem” (Ridero, 2023).

Promowany podczas spotkania tom wierszy to ósma książka poetycka Urszuli Kalecińskiej-Kucik. Tom został wydany w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero. W publikacji zamieszczono 300 wierszy, wśród których znajdują się utwory nowe oraz część starszych, np. z okresu, kiedy autorka była członkiem internetowej grupy „Kształty słów“. Tom rozpoczyna się od wierszy na temat tworzenia, a następnie mowa w nim o miłości, przyjaźni, relacjach międzyludzkich, zachwycie nad Stworzeniem, czy poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. Część utworów powstała podczas pandemii Covid-19 i ten fakt też jest widoczny w obecnym tomie. Nie brakuje tu odniesień do dzieciństwa i młodości, a także tematu rodziny i małej ojczyzny, którą dla poetki jest Bukowno. Z pewnością nikt z miłośników twórczości U. Kalecińskiej-Kucik nie zawiódł się także, jeśli chodzi o tytuł zbioru – wszak autorka przyzwyczaiła nas już do tego, że swoim książkom poetyckim nadaje tytuły, w których pojawiają się motyle. Przypomnijmy choćby „Dotyk motyla”, „Na skrzydłach motyla”, czy „Motyl szpilką przypięty do ściany“.

O wieczorze autorskim

Wieczór poezji Urszuli Kalecińskiej-Kucik składał się z trzech części. W pierwszej z nich przybyli goście obejrzeli inscenizację wg tekstów poetki. W spektaklu wystąpiły: Urszula Kalecińska-Kucik, Maria Madejska oraz Irena Krzywiecka. Oprawę muzyczną zapewniła krakowska pieśniarka Barbara Leśniak, która od lat komponuje muzykę do wierszy pani Urszuli i która zaśpiewała dla zgromadzonej publiczności kilka utworów wg tekstów autorki „Mojej motylarni“. Dodajmy, że przy okazji promocji poprzedniego tomu wierszy, która także odbyła się w MOK, obecni na spotkaniu mieli okazję zobaczyć spektakl poetycki w wykonaniu tej samej obsady.
W drugiej części wieczoru zgromadzona publiczność obejrzała krótki film, podczas którego aktor teatralny i filmowy Stanisław Górka w relacji na portalu Facebook odczytał kilka wierszy poetki, a w trzeciej odbyła się inscenizacja jednego z utworów, dotyczącego rodziny (“Moja linia rodowa po mieczu (albo raczej po Mieciu)”). Był to niewątpliwie jeden z bardziej wzruszających momentów wieczoru.
Po zakończeniu spotkania chętni mogli nabyć najnowszy tom wierszy Urszuli Kalecińskiej-Kucik, wraz z autografem autorki 🙂

Urszula Kalecińska-Kucik od urodzenia mieszka w Bukownie. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Krakowie, autorką ośmiu tomów wierszy. Jej utwory gościły m.in. na jednym z poetyckich blogów – „Poezja na każdy dzień” oraz w audycji radia internetowego „Ty i ja”. Obecnie można je usłyszeć w audycjach internetowego radia MagMa. Oprócz poezji wielką pasję Urszuli Kalecińskiej-Kucik stanowią fotografia, ogród i malowanie. Ponadto artystka organizuje w swoim rodzinnym mieście tematyczne wystawy, tworzy spektakle poetyckie, a także prowadzi koncerty muzyki poważnej. W dziedzinie poezji otrzymała wiele nagród i wyróżnień, a w 2017 roku została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Miasta Bukowno” w dziedzinie kultury, nadawanym za wybitne osiągnięcia mające znaczenie dla rozwoju i promocji miasta.