We wtorek, 24 stycznia, w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie dla studentów Uniwersytetu Otwartego. Tym razem składało się ono z dwóch części: w pierwszej z wykładem „Rola literatury we współczesnym świecie” wystąpiła pani Marta Michoń – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bukownie, natomiast w części drugiej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Marią Kocot.

Wykład pani Marty Michoń poświęcony był roli literatury we współczesnym świecie. Zgromadzeni na sali widowiskowej słuchacze dowiedzieli się m.in. co czytamy najchętniej, dlaczego czytamy, jak czytanie wpływa na nasze życie, codzienne zachowanie i postrzeganie rzeczywistości. Serdecznie dziękujemy pani Marcie za obecność i interesującą prelekcję.

W drugiej części spotkania odbył się wieczór autorski pisarki Marii Kocot. Pani Maria urodziła się i mieszka w Bytomiu, ale rodzinnie jest związana z Bukownem – stąd pochodzi jej mąż. Z wykształcenia jest doktorem nauk ekonomicznych i wykłada na śląskich uczelniach (obecnie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach). Jej pasją jest jednak pisanie. Autorka ma na swoim koncie kilka książek, których akcja rozgrywa się w czasach wojennych; pierwsza z nich, zbiór opowiadań „Popiół i róże”, została wyróżniona m.in. I nagrodą w XXXIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. J.I. Kraszewskiego i nagrodą specjalną w XXXIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Mieczysława Stryjewskiego.

Podczas wtorkowego wieczoru w MOK Maria Kocot mówiła o swojej najnowszej książce, pt. „Kolaborantka”. Jak przyznała, publikacja została zainspirowana Bukownem, a konkretny pomysł na napisanie książki zrodził się podczas spaceru nad Sztołą. W wydawnictwie, którego akcja rozpoczyna się przed II wojną światową, nie brakuje fragmentów dotyczących naszego miasta (opisy przyrody, bohaterowie – w książce występuje m.in. Teresa Delekta – nauczyciel ze szkoły na Skałce), które czytelnikom z Bukowna będą niezwykle bliskie.

Z opisu na okładce: “Berlin 1938 rok. Laura Konstanty, sierota polskiego pochodzenia, zostaje przygarnięta przez niemieckie małżeństwo. Dziewczyna ulega intrygom ich córki Anny i podszywając się pod nią, wyjeżdża do Beuthen. Niezwykle utalentowana muzycznie, oczarowuje nie tylko bytomski teatr, ale również charyzmatycznego hrabiego Wilhelma von Brandenburga. Wkrótce wybucha wojna, a Laura angażuje się w antynazistowską działalność. Miłość Laury i Wilhelma zostaje wystawiona na wielką próbę, zwłaszcza, że dziewczynę aresztuje gestapo i trafia ona do Auschwitz. Tam przeżywa prawdziwe piekło, kiedy jednym ze strażników obozu okazuje się jej odrzucony i skompromitowany przez hrabiego von Brandenburga adorator, a na skutek niefortunnych okoliczności, współwięźniowie zaczynają postrzegać ją jako kolaborującą z wrogiem. To oskarżenie będzie ciążyć na Laurze jeszcze przez wiele lat.

Jak potoczą się losy bohaterów, kiedy długo skrywane tajemnice ujrzą światło dzienne? Czy miłość Laury i Wilhelma ma szansę przetrwać “czasy pogardy”? Czy w obliczu śmierci, poniżenia i nienawiści jest miejsce na uczucia?

„Kolaborantka” to nie tylko wzruszająca i przepiękna opowieść o sponiewieranym, pełnym ran uczuciu pomiędzy rozbitkami wojny. To także niezwykłe świadectwo człowieczeństwa, zaduma nad próbą wybaczenia i refleksja nad wydarzeniami, które złamały niejedno życie.”

Wszystkim zainteresowanym serdecznie polecamy tę publikację!

Dodajmy, że podczas wieczoru przed publicznością wystąpiła Justyna Bałucka, wokalistka Studia Efendi Clue i MOK Bukowno ?