26 marca w sali wystawowej MOK miał miejsce szczególny wernisaż . Wystawa, która mu towarzyszyła – Via Crucis – to Kalwaryjskie Misterium Męki Pańskiej w obiektywie Marcina Kani.
Kalwaria Zebrzydowska zachwyca walorami przyrodniczymi, nade wszystko zaś daje odwiedzającym wielkie dobra duchowe. Miejsce to od dziesięcioleci zachwyca także artystów — ludzi pędzla, pióra i obiektywu. Jednymi z ważniejszych wydarzeń, które odbywają się tu cykliczne, to sierpniowe uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny oraz Misteria Wielkiego Tygodnia.
Po otwarciu i powitaniu gości głos zabrał autor wystawy, dzieląc się z obecnymi informacjami o powstawaniu prezentowanych kadrów w tak specyficznym miejscu, jakim jest Kalwaria.
O fotografii Marcina wypowiedział się również kurator wystawy obecny na wernisażu Piotr Bielecki:
– Marcin Kania jest czujnym obserwatorem i uczestnikiem tych wydarzeń. Za sprawą techniki fotograficznej uwiecznia momenty pełne emocjonalnej ekspresji i religijnej podniosłości. Rejestruje powagę chwili, jej trwałość i ulotność, dosłowność oraz metaforę. Interesują go emocje, światła, cienie, kształty i barwy. Interesuje konkret — gestu oraz przesłania. Uchwycone przezeń kompozycje odznaczają się równorzędnością treści i formy. Poetyka czarno-białego portretu uwydatnia to dodatkowo.
Muzycznym akcentem wernisażu był debiut wokalny Mai Skotnicznej. Czternastolatka mieszkająca w Zedermanie, uczy się grać na pianinie pod okiem Janusza Cyzio, współpracującego ze Studiem Efendi Clue. Maja wykonała fragmentem drugiej części (Allegretto) 7 Symfonii Beethovena, oraz fragment Arii – „Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo Haendla.
Gratulacje autorowi osobiście miał okazję złożyć obecny na wernisażu Zbigniew Podsiadło – prezes OG ZPAF.