Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy kowalstwa artystycznego autorstwa Łukasza Żaka.

o ARTYŚCIE:

“Łukasz Żak…. Maływid, ten który nadaje metalom swych myśli kształt. Od najmłodszych lat idący pod prąd. Za nic mający przeciwności losu, wytrwały, ambitny i bardzo uparty. Ceniący sobie wolność i niezależność. Początkowo zbuntowany Punk, barwny ptak w szarych czasach schyłku socjalizmu. Zawsze jednak otwarty na innych, skory do pomocy, przyjacielski. Zaangażowany w odtwórstwo historyczne – wojownik w Drużynie Wojów Wiślańskich KRAK i Olkuskim Opolu tej drużyny, w których podczas licznych festiwali zyskał możliwość prezentowania swego kunsztu kowalskiego, wzbogacając jednocześnie drużynę w repliki historycznych przedmiotów użytkowych – w tym rusztów do ognia, naczyń, łyżek, widelcy, noży, gwoździ, grotów itp. Biorący udział w lokalnych inscenizacjach, w tym filmowych. Aktywnie także uczestniczący w rekonstrukcji czasów Powstania Styczniowego, ze szczególnym naciskiem na postać płk. Nullo wspaniałego powiernika Garibaldiego. Świetny utytułowany strzelec, tak z broni czarnoprochowej, jak i tradycyjnego łuku. Nie poddaje się schematycznemu myśleniu. Często jego wizje biegną tam gdzie nikt jeszcze nie ośmielił się podążyć. Inspiracje, tak metaloplastyczne, jak i literackie czerpie u źródeł jego ukochanej Sztoły, gdzie można go spotkać podczas cotygodniowych wędrówek. To dzięki nim z niezwykłą lekkością wyczarowuje z mosiądzu i miedzi pierścionki, wisiorki, bransolety , które swymi niezwykłymi barwami i kształtami przykuwają uwagę niejednej białogłowy. Jest miłośnikiem natury, historii i ludowości. Z uważnością uczestniczy w cyklu rytmu natury, któremu podporządkowuje swoje życie. W Żuradzie, w Chacie P Stworzył ostoję, przystań spokoju w pędzącej codzienności, gdzie można spotkać go przy żarnach, czy tradycyjnym kiszeniu kapusty. W planach ma też uruchomienie pieca do wypalania ceramiki, a także organizowanie cyklicznych imprez mających na celu przybliżenie współczesnym życia i kultury naszych przodków. Będąc zakotwiczonym w historii potrafi patrzeć daleko w przyszłość i nie boi się nowych rozwiązań. Jego motto: Bez elektryczności życie smakuje lepiej”.

Zapraszamy  w piątek, 17 lutego, o godz. 16.45.

Sala wystawowa MOK Bukowno, I piętro.

Wstęp wolny :-)