We wtorek, 27 października, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy malarstwa Janiny Partyki-Pojętej. Wystawie towarzyszyły występy muzyczne i poezja. Oprawę wydarzenia przygotowała Grupa Artystyczna Sztuka Bez Barier 14.

Janina Partyka-Pojęta mieszka w Chorzowie. Z wykształcenia jest doktorem nauk ekonomicznych, a z zamiłowania malarką i poetką. Artystka uprawia malarstwo sztalugowe, głównie farbami akrylowymi na płótnie. Do chwili obecnej namalowała około 500 prac. Uczestniczyła w 35 autorskich wystawach oraz w wielu wystawach zbiorowych (m.in.  Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, Centrum Kultury Zamek w Toszku). Pani Janina jest także uczestniczką i współorganizatorem plenerów malarskich –  jako lider Grupy Artystycznej Sztuka Bez Barier 14 z siedzibą w MDK Batory w Chorzowie. W tym roku po raz drugi brała udział w Bukowieńskim Plenerze Artystycznym „Pod Diablą Górą”.  Jej prace są charakterystyczne. To impresjonistyczny styl malowania, szalenie barwny, z odważnymi akcentami kolorystycznymi.  Co ciekawe, pani Janina jest nie tylko malarką, ale również poetką. Do tej pory wydała 11 tomików wierszy, m.in. „Zaczaruj”, „Niewidzialni”, czy „Spacer po Marsie”. Cyklicznie prowadzi wieczorki poetycko-muzyczne w MDK Batory w Chorzowie i w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Katowicach Filia w Chorzowie, a także w innych ośrodkach kultury.

Oprócz samego wernisażu, podczas którego można było zobaczyć prace malarskie Janiny Partyki-Pojętej, w sali wystawowej MOK odbył się krótki wieczór poezji, któremu towarzyszyła muzyka.

Swoje wiersze przeczytała Janina Partyka-Pojęta, Arleta Skurska – poetka i uczestniczka plenerów malarskich w Bukownie oraz poetka Grażyna Widera. Oprawa muzyczno-wokalna: Grażyna Widera (śpiew, skrzypce) i Marek Broda (gitara).

Fot. B. Legutko