Od 4 do 9 sierpnia odbywał się w naszym mieście jubileuszowy, X Bukowieński Plener Artystyczny “U stóp Diablej Góry”, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury. Wydarzenie zostało objęte patronatem Burmistrza Miasta Bukowno, w partnerstwie ze Starostą Powiatu Olkuskiego oraz Referatem Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Bukownie.

Plener został zainaugurowany we wtorek 6 sierpnia wernisażem wystawy fotografii Niny Czerwińskiej, zatytułowanej “Nieprzeniknienie”. Autorka wystawy pochodzi z Klucz, choć przez wiele lat mieszkała w Krakowie, gdzie studiowała i pracowała. Zdjęcia wykonuje lustrzanką i aparatem cyfrowym, a nawet telefonem. Jej fotografie były publikowane w kalendarzach, książkach, tomach poezji, na plakatach oraz w albumie muzycznym zespołu Moonrise. Jak przyznała artystka, prezentowane zdjęcia to jej osobiste spojrzenie na świat.

W sali wystawowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie zaprezentowano kilkadziesiąt fotografii Niny Czerwińskiej, zarówno w wersji kolorowej, jak i czarno-białej. Zdjęcia przedstawiają otaczającą nas rzeczywistość; to, co spotykamy na co dzień, co każdy widzi, ale nie każdy postrzega jako godne zainteresowania. Na fotografiach możemy zobaczyć np. fragmenty architektury, kobiece akty, krajobrazy, idących gdzieś ludzi, czy sytuacje i obiekty z życia codziennego: karuzelę z wesołego miasteczka i kręte schody najpewniej jakiejś kamienicy.
Dodajmy, że ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do połowy września.

W tegorocznym plenerze przebiegającym pod hasłem “Akt lub Abstrakcja” wzięło udział prawie 40 artystów z Bukowna, Jaworzna, Bolesławia, Olkusza, Sławkowa, Dąbrowy Górniczej, Zabrza, Chorzowa i odległego Węglewa. Przez 4 dni artyści tworzyli swoje prace, malując, rzeźbiąc, pracując w technice decoupage oraz wykonując rękodzieło dowolnymi technikami. Głównymi celami imprezy były integracja środowiska artystycznego i promocja miasta Bukowno. Powstałe prace można było zobaczyć na poplenerowej wystawie 9 sierpnia, a obecnie ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających w budynku MOK. Tegorocznemu plenerowi towarzyszył konkurs plastyczny dla dzieci przebiegający pod hasłem “ŻYJ POZYTYWNIE I ZDROWO BEZ UZALEŻNIEŃ”, wpisujący się w Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Wzorem lat poprzednich plenerowi dla dorosłych towarzyszył Dziecięcy Plener Artystyczny, który odbył się 10 sierpnia. Był to czwarty z kolei plener dla dzieci zorganizowany przez MOK Bukowno. Tym razem jego uczestnicy tworzyli w Filii MOK w Wodącej. Gościem specjalnym wydarzenia była olkuska artystka Dorota Kajda-Dudek, która zapoznała najmłodszych ze sztuką abstrakcyjną (tematem przewodnim tegorocznego pleneru była właśnie abstrakcja). Artystka uczestniczyła również w praktycznym tworzeniu wspólnych prac. W przerwie od malowania instruktorki MOK zabrały grupę na spacer nad stawy, po czym każdy uczestnik wykonał kolejną pracę już indywidualnie. IV Dziecięcy Plener Artystyczny zakończyło wręczenie dyplomów i upominków. Nie zabrakło wspólnych zabaw i poczęstunku w postaci kiełbasek z grilla :-)

Fot. Grzegorz Przetakiewicz
MOK Bukowno