W niedzielę, 16 kwietnia, jubileusz 15-lecia działalności muzycznej świętował działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie zespół Animato. Na widowni nie zabrakło rodziny, przyjaciół i sympatyków grupy.

Zespół Animato powstał 15 lat temu z inicjatywy Marii Krzysztonek, Teresy Kosno i Tadeusza Kańczugi. Początkowo liczył kilku członków, ale z czasem do grupy dołączyły kolejne osoby i obecnie ma ona w swoim składzie kilkunastu wykonawców. Animato z powodzeniem występuje podczas organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie imprez, a także w czasie Dni Bukowna i wielu innych okolicznościowych uroczystości (Dzień Seniora, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, święta patriotyczne i wiele innych). Poza koncertami w rodzinnym mieście zespół jest zapraszany na lokalne uroczystości do innych miejscowości naszego powiatu, jak choćby Olkusz, Żurada czy Bolesław. W repertuarze grupy znajdują się piosenki ludowe, musicalowe, pieśni obrzędowe, a także utwory współczesne.

Niedzielna uroczystość podzielona była na dwie części. Podczas pierwszej z nich z koncertem wystąpił sam Jubilat, a zgromadzona na sali widowiskowej publiczność usłyszała m.in. „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Czterdzieści kasztanów”, „Matko moja, ja wiem”, „Jest jedno słońce” czy „Que sera sera”.
Wykonywane piosenki przeplatane były informacjami na temat działalności grupy – od jej początków do chwili obecnej. Wspominano dawnych członków zespołu, składano życzenia, zaprezentowano również przygotowaną specjalnie na tę okazję prezentację multimedialną przedstawiającą historię zespołu.

Jak przystało na uroczystość jubileuszową, nie mogło zabraknąć pysznego tortu i szampana. W dowód uznania zebrana w sali widowiskowej MOK publiczność odśpiewała zespołowi zasłużone „Sto lat!”. Gratulacje i najlepsze życzenia członkom Animato złożyli m.in. burmistrz Mirosław Gajdziszewski, zastępca burmistrza Marcin Cockiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Gmitruk, radna Magdalena Kubańska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Aneta Nielaba oraz Mirosława Bargieł z Urzędu Miejskiego w Bukownie.

W drugiej części wydarzenia odbyły się występy artystyczne zaproszonych gości. Z muzycznymi niespodziankami specjalnie dla Jubilata wystąpiły zaprzyjaźnione zespoły: Bukowiacy, Spod Buczyny i członkinie działającego w MOK Klubu Seniora, a Kabaret Klubu Seniora przedstawił okolicznościowy skecz. Na zakończenie z koncertem wystąpił chór Renesans z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, działający pod kierunkiem Mirosławy Nadymus.
Uroczystość poprowadziła Beata Jurczyk z Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie.

Dodajmy, że podczas imprezy odbyła się także krótka promocja okolicznościowej publikacji wydanej przez MOK Bukowno, pt. „XV-lecie zespołu Animato”, będącej podsumowaniem dotychczasowej działalności grupy.
Zespołowi Animato życzymy kolejnych wspaniałych jubileuszy!

Wykaz osób śpiewających w Animato w kolejności przystąpienia do zespołu:
– Maria Krzysztonek
– Bożenna Strzelczyk
– Jadwiga Mucha
– Teresa Orkisz
Przez cały okres działalności zespołu prowadzący i akompaniator
Tadeusz Kańczuga.