Serdecznie zapraszamy 31 marca 2025 o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z bukowianinem Piotrem Michalskim oraz promocję jego debiutanckiej książki “Liście. Kopczyk opowiadań” (wyd. LSS MEDIUM, Sosnowiec 2025). Publikacja jest zbiorem opowiadań dotyczących, najogólniej rzecz biorąc, wspinaczki, a jej akcja rozgrywa się na przestrzeni trzydziestu kilku lat. „Liście” są debiutem książkowym Piotra Michalskiego. Miłośnicy literatury górskiej nie będą zawiedzeni!
„Liście. Kopczyk opowiadań” to zbiór tekstów, w których Piotr Michalski opisuje swoją drogę w skałach i górach, od pierwszych prób po – jak pisze autor blurba Ryszard Pawłowski – wysokogórską dojrzałość. Jednak nie są to teksty ściśle wspinaczkowe – to zbiór opowiadań „okołowspinaczkowych”; z okolicznych skałek, z Tatr, Dolomitów, z Alp, z kirgiskiego Pamiro-Ałaju, z Ukrainy.
Taki akurat tytuł – choć nie kojarzy się bezpośrednio z górami – ma swoje uzasadnienie. W „przyrodniczej kompozycji całości” – w skład tekstu wchodzą cztery rozdziały niczym cztery pory roku. W tekście występują także wielokrotne odniesienia do samego słowa liście. Najpierw „wiosna” – czyli Pąki – wspinaczkowe inicjacje, na wielu płaszczyznach: pierwsza wspinaczka w życiu, pierwsza w Tatrach, pierwsza samotna, pierwsza bez asekuracji, pierwsze wytyczenie nowej drogi. Później „lato” – czyli wyprawa do Kirgizji, „Nauka kucania”; następnie „jesień” zbiór opowiadań różnorakich (niczym różnobarwne jesienne liście); i jako ostatnie, „zima” – drugie większe opowiadanie, „Ułańska szarża” – o przejściu zimowym wielkiej ściany w Alpach Bawarskich.
Piotr Michalski: W „Liściach” opisane są zdarzenia i egzotyczne, i zabawne, i dramatyczne. Jedno z opowiadań – „Nauka kucania” – ukazało się najpierw w piśmie „Góry”, a później weszło w skład książki „15”, w której znalazły się najlepsze teksty, jakie zostały zamieszczone w tym piśmie przez piętnaście lat istnienia. Są też dwa wiersze. Dla odbiorców spoza środowiska górskiego sporządziłem „Słowniczek terminów wspinaczkowych”. Stąd zastosowanie dwóch rodzajów przypisów – zwykłych oraz tych odnoszących się do tegoż Słowniczka. Co do stylu – nie jest to tekst o charakterze sprawozdawczym, relacjonujący dokonania w stylu „zaplanowaliśmy wyjazd – zebraliśmy środki – wyruszyliśmy – udało się/nie udało – wróciliśmy”. Jest to wielobarwny kobierzec „Liści”…
W „Liściach” czytelnik znajdzie opisy mniej lub bardziej udanych przejść, barwne anegdoty, a także refleksje nad sensem wspinania, będące pokłosiem dramatycznych wydarzeń, w których centrum autor się znalazł. Wszystko okraszone kolorowymi fotografiami z wypraw.
Piotr Michalski, „Liście. Kopczyk opowiadań”, LSS MEDIUM, Sosnowiec 2025, 278 stron.
Piotr Michalski – wspina się od ponad trzydziestu lat, od ponad dwudziestu współpracuje z redakcją krakowskiego miesięcznika „Góry”, publikuje również w kwartalniku „Tatry”. Autor opowiadań, felietonów i tłumaczeń, a także artykułów o charakterze przewodnikowym. Jego opowiadanie „Nauka kucania” ukazało się w miesięczniku „Góry” i zostało zamieszczone w książce „15” – zbiorze opublikowanym z okazji 15-lecia pisma, zawierającym najlepsze opowiadania zamieszczone w tym miesięczniku.