19 września w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się III Bukowieńska Noc Poezji, zorganizowana w ramach III Nocy Kultury. W tym roku formuła imprezy była nieco inna niż do tej pory, gdyż wydarzenie zostało zorganizowane z myślą o najmłodszych odbiorcach poezji. Na spotkanie przybyli uczniowie klasy 5 i 6 Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie.
Gościem tegorocznej Nocy Poezji była Urszula Kalecińska-Kucik, bukowianka, autorka siedmiu tomów wierszy (m.in. “Na skrzydłach motyla”, czy “Moja motylarnia”, 2018). Pani Urszula była opiekunką Literackiego Klubu „Bukowy Liść”, działającego przy tutejszym MOK. Swoje utwory obecnie publikuje w internecie na facebookowym profilu, wcześniej z dużym powodzeniem w grupach poetyckich (wiersze poetki znalazły się w antologiach wydanych przez te grupy). Utwory U. Kalecińskiej-Kucik goszczą również na poetyckim blogu – „Poezja na każdy dzień” oraz w audycji radia internetowego „Ty i ja”. Ponadto artystka współorganizuje w rodzinnym mieście tematyczne wystawy swoich prac, tworzy spektakle poetyckie, a także prowadzi koncerty muzyki poważnej. Teksty jej autorstwa są wykorzystywane jako piosenki, wykonywane na koncertach i jako oprawa muzyczna na krakowskich wieczorach poezji.W dziedzinie poezji otrzymała wiele nagród i wyróżnień, a w 2017 r. została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Miasta Bukowno”. Obecnie przygotowuje do wydania najnowszy tom wierszy.
Z rozmowy, którą przeprowadziła Agnieszka Zub, uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. czy warto pisać, po co to robić, czy pisanie wierszy to fanaberia, czy też jak odbierają poetów osoby niepiszące. Pani Urszula opowiedziała także, jak powstają jej wiersze, w jaki sposób nad nimi pracuje i czy łatwiej pisać dla odbiorcy dojrzałego czy dziecka (U. Kalecińska-Kucik jest także autorką kilku wierszy dla dzieci, z których kilka można było usłyszeć podczas spotkania). Autorka “Mojej motylarni” dała się poznać nie tylko jako poetka, ale opowiedziała także o innych swoich pasjach – fotografii, malarstwie i rękodziele.
W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty poetyckie przeprowadzone przez instruktora MOK Agnieszkę Zub. Uczestnicy usłyszeli także kilka poetyckich piosenek – dwie do słów Urszuli Kalecińskiej-Kucik (wyk. Barbara Leśniak) i jedną w wykonaniu Grzegorza Turnaua (piosenka Turnaua stała się także motywem przewodnim poetyckich warsztatów).
Bardzo się cieszymy, że nasi mili goście tak aktywnie wzięli udział w tegorocznej Nocy Poezji. Cytując słowa jednej z wysłuchanych dziś piosenek – pamiętajmy, że “o poezję trzeba dbać”! 🙂