W piątek, 18 marca, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy prac Justyny Kłapcińskiej. Ekspozycja obejmuje wyroby ceramiczne, biżuterię i drewniane anioły.

Justyna Kłapcińska jest absolwentką IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. W 1997 roku ukończyła studium Opus-Art w Sosnowcu na kierunku Konserwacja Rzeźby i Elementów Architektury. Na swoim koncie artystka ma także prace przy konserwacji Ratusza na Rynku Podgórskim w Krakowie, prace konserwatorskie nad rzeźbą św. Floriana w Zakliczynie oraz prace przy renowacji kościoła pw. św. Barbary w Strumieniu.

Pani Justyna uprawia głównie ceramikę artystyczną. Fascynuje ją zabawa kolorem i formą. Wykorzystywanym przez nią tworzywem jest glina wypalona na biskwit, szkliwiona całą gamą szkliw.
Na wystawie można zobaczyć pięknie wykonane kolorowe misy, patery, ceramiczne ptaki, ryby, motyle i inne przedmioty ozdobne.
Poza ceramiką Justyna Kłapcińska tworzy również biżuterię i drewniane anioły.

– W mojej biżuterii skupiam się na tworzeniu kompozycji, które w oparciu o naturalne materiały – sznurek, drewno – mogą być uzupełnieniem stroju bądź kreować zindywidualizowany styl osoby, która ją nosi. Tworzę także biżuterię na życzenie i sprawia mi to ogromną radość – mówi artystka.

Osobnym rozdziałem artystycznych działań pani Justyny są anioły będące osobistą refleksją nad miejscem człowieka na ziemi, nad jego kondycją, nad jego potrzebami i marzeniami. Jak przyznała artystka, anioły zaczęły powstawać w bardzo trudnym momencie jej życia; przynosząc jej spokój i radość. Dodajmy, że na wystawie nie znajdziemy dwóch identycznych aniołów; każdy z nich jest niepowtarzalny.

Podczas piątkowego wernisażu pani Justynie towarzyszyło liczne grono przyjaciół i znajomych, wśród których można było spotkać także olkuskich artystów. Nie zabrakło też rodziny, która wspiera artystkę w jej twórczych działaniach (autorem pomysłu na ceramiczne skrzydła drewnianych aniołów był mąż).

Oprawę muzyczną wieczoru zapewniła wokalistka Katarzyna Adamczyk-Drożyńska.