W sobotę, 25 maja, odbył się w MOK wieczór autorski poetki Ireny Krzywieckiej. Podczas spotkania autorka promowała swój najnowszy tom wierszy, zatytułowany „papilarne”.

„papilarne” to piąty indywidualny zbiór wierszy Ireny Krzywieckiej. Poprzedni, „codzienna podróż do sensu”, został wydany w roku 2020. Wydawnictwo, którego redaktorką jest Urszula Kalecińska-Kucik, zawiera 42 wiersze będące – jak czytamy w blurbie – otwartymi drzwiami do wewnętrznego, pełnego uczuć świata poetki. „Autorka pozostaje wierna swojemu stylowi, który charakteryzuje się krótkimi formami, jasnym przekazem, pojawiającymi się od czasu do czasu neologizmami, czy często nieoczywista puentą” – czytamy na okładce tomu.
Publikacja uzyskała dofinansowanie ze środków Miasta Bukowno i została wydana w inteligentnym systemie wydawniczym RIDERO. Okładkę książki zaprojektowała wspomniana już Urszula Kalecińska-Kucik, a przedstawia ona lodową biżuterię „kroplę deszczu uwięzioną w wąsie czepnym winorośli”, zagrożoną szybkim unicestwieniem. Między innymi o takich sytuacjach pisze w swoich wierszach poetka: o miłości, przyjaźni, sensie życia i o tym, jak ważne miejsce w życiu zajmuje nadzieja. Tom został zadedykowany „tym, których kocham”.
Wieczór autorski Ireny Krzywieckiej obfitował w wiele wzruszeń i niespodzianek. Utwory poetki czytała nie tylko ona sama, ale także zaproszeni goście: Urszula Kalecińska-Kucik, Robert Poros oraz Dorota Górczyńska-Bacik. Czytanie wierszy przeplatane było piosenkami w wykonaniu Katarzyny Adamczyk-Drożyńskiej, w tym dwoma do tekstów poetki.
Autorka miała dla obecnej na sali publiczności wiele niespodzianek, m.in. specjalnie dla męża, mamy, siostry i siostrzenicy odczytała napisane na tę okazję wiersze, a nawet „na żywo” połączyła się ze sceny ze swoim przebywającym w Hiszpanii synem, któremu także przeczytała dedykowany wiersz. Na koniec odbyło się też kilka krótkich rozmów z losowo wybranymi z widowni gośćmi, których zadaniem było… powiedzenie kilku słów na swój temat – to wszystko, aby lepiej się poznać.
Sala widowiskowa MOK ledwie pomieściła licznych gości, którzy przyjechali do Bukowna z wielu okolicznych miejscowości. Nie zabrakło wzruszeń, podziękowań, kwiatów i rozmów w kuluarach.
………………………………………………………………………………………………………
Irena Krzywiecka pochodzi z Kietrza (woj. opolskie), ale od wielu lat mieszka i pracuje w Bukownie, gdzie prowadzi Instytut Urody „Irena”. Wiersze pisze od czasów licealnych. Zadebiutowała w roku 2007 tomem wierszy „Zuzanna”. Jej utwory znajdują się także w licznych wydawnictwach MOK Bukowno. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w lokalnych konkursach poetyckich; do kilku jej utworów muzykę napisał zespół poezji śpiewanej Po Burzy.