W piątek, 9 grudnia, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy prac Agnieszki Guji, pt. „Pomiędzy nami”. Artystka tworzy rzeźby aniołów techniką utwardzania tkaniny. Dopełnieniem anielskiej atmosfery był cudowny głos Katarzyny Adamczyk-Drożyńskiej, która uświetniła wydarzenie występem wokalnym.

Jak mówi sama artystka, anioły towarzyszyły jej w życiu od dawna w formach obrazów, rzeźb, czy biżuterii. Przez kilka lat zgromadziła własną kolekcję tych skrzydlatych postaci, a czując potrzebę dzielenia się z nimi ludźmi, sama zaczęła je tworzyć. Inspirację dla twórczości Agnieszki Guji stanowi niemal wszystko: zmiana krajobrazów, obcowanie z innymi ludźmi, odczuwanie ich nastrojów oraz wsłuchiwanie się w ich przeżycia, potrzeby i emocje. Rzeźby aniołów artystka tworzy techniką utwardzania tkanin, opierając się gównie na upcyclingu. Często powstają one z naturalnych produktów, które daje nam natura. Tak więc anielskie kobiety, których najwięcej w twórczości Guji, przypominają kwiaty lub drzewa. Jest w nich połączenie drewna, kory i gliny.

Nadrzędną część mojej twórczości stanowią kobiety anioły. Wierzę w siłę kobiet, dlatego to kobieta jest aniołem, a większość uskrzydlonych przeze mnie postaci jest delikatna, eteryczna, zamyślona. Poprzez kolory chcę oddać ich moc, siłę i przesłanie, jakie niosą – mówi artystka. – Każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, a niektórzy doświadczają jego obecności w życiu codziennym. Aby anioł był bliżej człowieka, trzeba nadać mu ciało, utożsamić z nowym domem i podopiecznym. Tworzę anioły, bo wierzę w ich moc. Wierzę, iż są zawsze wtedy, kiedy ich potrzebujemy.

Wszyscy, którzy przybyli do MOK na piątkowy wernisaż z pewnością nie mogli czuć się zawiedzeni. Anielska, przedświąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim zgromadzonym w sali wystawowej. Dopełnieniem wieczoru był występ Katarzyny Adamczyk-Drożyńskiej, która swoim anielskim głosem idealnie wpisała się w klimat wernisażu.