W piątek, 11 marca, Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na szczególną wystawę. Szczególną, bo rodzinną. Ekspozycja odbywająca się pod hasłem „Twórcza Rodzina Kobiet” , prezentuje prace czterech kobiet: Iwony Skupińskiej i jej córki Karoliny Czechowskiej oraz Bożeny Popiołek i jej córki Katarzyny Popiołek-Barczyk.  

 

SYLWETKI

Iwona Skupińska
Skończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. Obroniła dyplom z grafiki z linorytu. Potem doszły studia wychowania plastycznego na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Tam z kolei zrobiła dyplom z litografii i mogła już sama prowadzić lekcje o sztuce jako nauczycielka. Następnie studiowała scenografię teatralną na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczyła w Studium Nauczycielskim, w szkołach podstawowych, w Szkole Projektowania i Stylizacji Ubioru. Obecnie pracuje w Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu.
Porusza się dość swobodnie w wielu dziedzinach plastycznych. Nie trudno zauważyć, że bardzo lubi malować kwiaty, uwielbia motywy roślinne, sielskie klimaty i ma duży sentyment do staroci. Jej dom to dom z duszą, w którym pięknie celebruje się każdą chwilę. Jej świat wypełniają obrazy i przedmioty z przeszłości. To świat ręcznie robionej biżuterii z ceramicznych koralików i potrzaskanej porcelany lub haftowanej koralikami, płócien pokrytych olejną farbą, ale też papierów malowanych kawą i zieloną herbatą, papierów czerpanych, batików, przez które przebija jesienne słońce. Inspiruje się także upcyklingiem, czyli taką formą przetwarzania odpadów, w wyniku której powstają produkty o wartości wyższej niż surowce wyjściowe. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. Łączy więc stare z nowym, przerabiając stare torebki, sukienki, korale…itd.

Karolina Czechowska

Graficzka, rysowniczka, malarka, na co dzień pasjonatka roślin, od czasu do czasu szukająca inspiracji w innych dziedzinach sztuki. Obecnie postanowiła spełnić młodzieńcze marzenie i rozwija swoje umiejętności na studiach z grafiki komputerowej. Jej nieodłącznymi elementami są kubek z herbatą i tabliczka czekolady.

Bożena Popiołek
Prof. dr hab. Bożena Popiołek jest historykiem, specjalizującym się w historii kultury i mentalności czasów nowożytnych, autorką podręczników szkolnych, licznych książek i artykułów naukowych publikowanych w Polsce i za granicą, laureatką wielu nagród i projektów badawczych, członkiem licznych instytucji i stowarzyszeń naukowych. Od wielu lat związana jest z Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie obecnie kieruje Katedrą Historii Nowożytnej. Swoje zainteresowania badawcze skupia przede wszystkim na epoce saskiej, historii rodziny, testamentologii oraz dworach szlacheckich, którym poświęciła swoją ostatnią książkę. Przygodę z malarstwem rozpoczęła zaledwie kilka miesięcy temu, chociaż z teorią i historią sztuki obcuje na co dzień w swojej pracy naukowej.
Pasjonuje ją przede wszystkim malarstwo olejne, możliwość operowania światłem, kolorem i fakturą, stąd jej obrazy są bogato nasycone barwą. W swoim dorobku malarskim ma ponad 30 prac – głównie martwych natur, pejzaży i kwiatów.

Katarzyna Popiołek-Barczyk
Tworzenie biżuterii od lat jest jej pasją. Obecnie jest zakochana w technice haftu soutache i haftu koralikowego, dlatego w jej pracach królują sznurki i koraliki. Wykonuje naszyjniki, wisiory, kolczyki, bransoletki, spinki do włosów a także zegarki. Każdy projekt jest unikatowy i autorski, wykonany z dbałością o każdy szczegół.