Od 8 do 11 sierpnia w Bukownie odbywał się IX PLENER ARTYSTYCZNY „U stóp Diablej Góry”, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury. W wydarzeniu wzięło udział 37 artystów z Bukowna i okolicznych miejscowości. Tematem przewodnim tegorocznego pleneru były kwiaty.

Główne cele imprezy to integracja środowiska artystycznego: malarskiego, decoupage’owego, fotograficznego i rzeźbiarskiego (w tych właśnie technikach tworzyli artyści), promocja Bukowna i doskonalenie warsztatu twórczego. Zgodnie z regulaminem, osoby biorące udział w plenerze zobowiązane były do przekazania organizatorowi jednej pracy wykonanej na powierzonym materiale. W przypadku fotografii należało oddać dwa zdjęcia.

W tegorocznym plenerze wzięli udział: Natalia Skubis, Arleta Skurska, Wiesław Obrok, Iwona Skupińska, Sabina Piotrowska, Bożena Popiołek, Misia Bik, Karolina Lewandowska, Basia Lewandowska, Ewa Dychtoń, Krystyna Grabowska, Dorota Kajda-Dudek, Teresa Piaskowska, Marzena Skubis, Katarzyna Gajdziszewska, Barbara Szyjówna, Agnieszka Guja, Stanisława Jasiczek, Janina Partyka-Pojęta, Małgorzata Seweryn, Barbara Kluczewska, Magdalena Kubańska, Anna Brandegger-Miśków, Aldona Żuromska, Małgorzata Szkop, Anna Gajdziszewska, Grażyna Jabłońska, Iwona Siudak, Adrianna Gajdziszewska, Marzena Lato, Leszek Krzemień, Edmund Pęgiel, Paulina Kaczmarska- Derdaś, Urszula Kalecińska-Kucik, Katarzyna Zawada-Pęgiel, Iwona Jarno-Kurach oraz Aleksandra Goc.

Choć plener trwał tylko cztery dni, przebywający w Bukownie artyści zdążyli w tym czasie stworzyć piękne prace dokumentujące bukowieńską przyrodę. Powstałe dzieła można było zobaczyć już na poplenerowej wystawie, zorganizowanej 11 sierpnia w MOK (ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających w sali wystawowej). Podczas pożegnalnej imprezy artyści, z rąk burmistrza Mirosława Gajdziszewskiego, zastępcy burmistrza Marcina Cockiewicza i kierownika Referatu Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej Tomasza Furgalińskiego, odebrali pamiątkowe dyplomy i upominki. Imprezę zakończyła wspólna biesiada przy muzyce i poczęstunku.

Plenerowi dla dorosłych towarzyszył jednodniowy III Dziecięcy Bukowieński Plener Artystyczny „U stóp Diablej Góry”, który odbył się 29 lipca w Filii MOK w Borze Biskupim. Motywem przewodnim imprezy również były kwiaty. Gościem tegorocznej edycji wydarzenia był Jerzy Pożarlik, który opowiadał uczestnikom o swej wieloletniej pasji do malarstwa i udzielał najmłodszym wielu wskazówek odnośnie pracy twórczej. Oprócz malowania mali artyści wzięli udział zajęciach rekreacyjnych na świeżym powietrzu, a zwieńczeniem imprezy było ognisko z pieczonymi kiełbaskami.