W sobotę, 26 czerwca, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wieczór poezji Ireny Krzywieckiej. Podczas spotkania promowano najnowszy tomik wierszy pani Ireny, zatytułowany „Codzienna podróż do sensu”.

Wydawnictwo jest czwartym indywidualnym zbiorem wierszy poetki, a trzecim wydanym na zlecenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie. Redaktorem publikacji jest Urszula Kalecińska-Kucik, opiekunka działającego w MOK Klubu Literackiego ,,Bukowy Liść“. Tomik zawiera 31 wierszy o różnorodnej tematyce, jednak – do czego przyzwyczaiła nas Irena Krzywiecka w poprzednich tomach – w dużej mierze dotyczących miłości. Znajdziemy tu utwory poświęcone mężowi, mamie i innym bliskim osobom, w tym wiersz dedykowany Elżbiecie Świć, pierwszej „literackiej“ opiekunce pani Ireny. Dla autorki „Codziennej podróży do sensu“ poezja jest opowiadaniem siebie, schronieniem, utuleniem, bujaniem w obłokach. Taka też jest wspomniana publikacja – intymna, osobista, szczera.

Tytuł całego tomu – „Codzienna podróż do sensu“ – jest jednocześnie tytułem rozpoczynającego wydawnictwo wiersza, w którym czytamy:

„noc wichruje deszczowe piruety

nie daje zasnąć

nie rozumie ogromu zmęczenia

codzienną podróżą do sensu“.

Jak tłumaczy we wstępie do publikacji jej redaktorka, a prywatnie przyjaciółka Ireny Krzywieckiej Urszula Kalecińska-Kucik, tytuł książki nie odnosi się do sensu życia w ogóle, raczej „do sensu takich, a nie innych codziennych wyborów, decyzji, niepotrzebnie wypowiadanych słów, nadmiernego zamartwiania się o jutro, zabiegania, często o zbędne rzeczy“. Czytając te wiersze, utwierdzamy się w przekonaniu, że taką podróż odbywa codziennie każdy z nas.

Podczas sobotniego spotkania w sali widowiskowej MOK zgromadziło się liczne grono przyjaciół i bliskich autorki. Czytanie poezji przeplatane było piosenkami w wykonaniu krakowskiej artystki Barbary Leśniak. Wieczór poezji urozmaicił pokaz mody autorstwa Niny Kołaczyk. Obecne na sali panie mogły też nabyć biżuterię typu upcycling, autorstwa Urszuli Kalecińskiej-Kucik.

Irena Krzywiecka. Z zamiłowania humanistka. Poetka. Wydała tomiki wierszy ,,Zuzanna” (2007), ,,W mego życia klepsydrze” (2010), ,,Glorioza” (2018) oraz ,,Codzienna podróż do sensu”. Autorka rymowanej edukacyjnej bajki ,,Anegdotki ciotki Wrotki”. Członkini Klubu Literackiego „Bukowy Liść”. Z zawodu kosmetolog. W 1994 roku otworzyła Instytut Urody ,,Irena”. Od tego czasu stale podnosi kwalifikacje zawodowe oraz współpracuje z uczelniami jako wykładowca i nauczyciel zawodu. Nagradzana i wyróżniana w konkursach poetyckich m.in. w Bukownie, Bolesławiu i Sławkowie.

Więcej zdjęć tutaj.